Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Manevi ortam âşık etti

Manevi ortam âşık etti

Filipinler Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmad Alonto İlçemizde gördüğü manevi ortam karşısında olmanın heyecanıyla, “Kelimeler hissiyatıma tercüman olmakta aciz kalıyor” dedi.

13 Şubat 2008 14:37
font boyutu küçülsün büyüsün


Filipinler Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmad Alonto bazı ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği İlçemizde gördüğü manevi ortam karşısında olmanın heyecanıyla, "Kelimeler hissiyatıma tercüman olmakta aciz kalıyor" dedi.

Filipinler Devlet Üniversitesi Rektörü Alonto, Malatya’ya gelerek Darende’de ziyaretlerde bulundu.

17 bin kilometre uzaktan hasretle Türkiye’mize / Malatya’mıza gelen Alonto, bin 500’ün üzerinde akademik personele sahip olan 50 bin öğrencisi bulunan ve 7 kampüsten oluşan Filipinler Devlet Üniversitesi’nin rektörlüğünü yapıyor.

Ailemizin eskiden Türkiye’den oraya hicret ettiğini büyüklerimiz söylerdi. Filipinler’de her zaman bir Türk olarak yaşadık ve her zaman Türkiye’ye gitmek istedim. Filipinler’de bazı Türkler var onlardan devamlı buralar ile alakalı bilgiler aldım. Ölmeden bir kere olsun Türkiye’ye gelmek istedim. Kısmet bu günlereymiş, artık gözüm arkada değil" dedi.

Malatya il merkezinden sonra Darende’ye gelen Alonto, Somuncu Baba Külliyesi ve Hulûsi Efendi Vakfı’nı gezerek Vakıf Mütevelli Heyet Başkanı H. Hamidettin Ateş’le görüştü.

Türkiye’ye ziyaretinde hep Osmanlı ruhunu görmek istediğini belirten Prof. Dr. Ahmad Alonto, Osmanlı ruhuyla tekrar ülke dışına açılıp Osmanlı’nın yaptığını yapabilen bir vakfı görmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.Alonto; "Kendimi çok farklı hissediyorum. Sanki kutsal topraklardayım, sanki ayakkabılarımı çıkarma gereği hissediyorum. Yıllar sonra hayalini kurduğum memleketime kavuşmanın heyecanı beni benden aldı. Hep burada bir yere gitmeden Darende’de kalmak istiyorum. Hayalini kurduğum Osmanlı anlayışını çok güzel bir şekilde yürüten bir vakıf var. Eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda insanlara hizmet edenler sadece Osmanlı döneminde kaldığını zannediyordum. O fikrim artık değişti. İnsanların tek amacının ülkeye hizmet dünyaya hizmet olduğu sürece böyle güzel vakıflar hiçbir zaman bitmez" dedi.

 

-Manevi bir Osmanlı kurulmuş-

Osmanlı Devleti’nin Filipinler’de uyguladığı politikalarla insanların gönlünü kazandığını oraların İslamlaşmasında büyük katkısı olduğunu söyledi. Filipinlerin doğu kültüründen de etkilendiğini belirten Prof. Alonto, Filipenler’de Osmanlı’nın izlerinin hâlâ devam ettiğine dikkat çekerek Hulusi Efendi Vakfı’ndan Filipinlere bir şube açma önerisinde bulundu. Osmanlı ruhunu yaşatan bir vakfın, Filipinlerde çok başarılı olacağına değinen Prof. Ahmad Alonto, "Vakfımızın değerli Başkanı H. Hamidettin Ateş, başında bulunduğu bir vakıfla ülke insanına ve yurt dışındaki insanlarımıza eğitim, sağlık ve kültürel bazda çok güzel yardımları olmuştur. Maddi-manevi hizmetler, okullar, vakıflar, vakfiyeler, hanlar madden ve manen terakki var. Hulûsi Efendi Vakfının hizmetleri sadece Türkiye ile sınırlı kalmamış, birçok yabancı memleketi de sınırları içine almış adeta manevi bir Osmanlı kurulmuş vakfın çalışmalarıyla" dedi.

Bu yardımlarının Filipinler’e de yapmasını kendisinden istirham ediyorum. Eğer böyle bir vakıf temsilciliği kurulursa Filipinler’de Osmanlı hayranlığı hiçbir zaman bitmez.

Filipinler Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmad Alonto, Darende’deki ziyaretlerinin ardından İstanbul’da tertip edilen Uluslararası bir sempozyuma katılmak üzere İstanbul’a gitti.
Bu haber 3,055 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar (5)
 • yeniceli abdurrahman / 10 Haziran 2008 20:27

  kıymet ve değerler

  geriye dönüp bakıldığında (bilenler için )çok sıkıntılar çekerek o büyük kurumu bu günlere taşıyanlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.her varlığın bir dünü ve birde bugünü vardır ve bu oluşum inkar edilemez .vakıfın dünü nasıldı , bu günü nasıl;o büyük şahsiyetin gururunu ayaklar altına alarak nasihatında vurguladığı gibi
  Garazsız hem ivazsız hizmet et her cânlıya
  Kimsesizin düşkünün ayağı ol eli ol
  Allâh için herkese hürmet et de sev sevil
  Her göze diken olma sünbülü ol gülü ol
  nefsini en büyük düşmanı olarak gören merhum Hulusi Efendi Hazretlerinin büyük çaba ve gayretleri ile ve şu an vakfın başkanı olan H.Hamdettin ATEŞ efendi'ye Cenab-ı Allahtan Hayırlı ve uzun ömürler temennisi ile ilerde yapacakları hizmetler için teşekkürlermi ve saygılarımı sunuyorum.
 • CAHİT GÖKDUMAN / 29 Nisan 2008 18:01

  O GÜZELLİGİ GÖREBİLMEK

  ALLAH BU YOLDA SAMİMİ ŞEKİLDE YÜRÜYENLERİ KORUSUN VE O YOLUN HİZMETKARI ETSİN VE O HİZMET KERVANINDAN AYIRMASIN
 • abdurrahman erkargın / 12 Mart 2008 11:18

  zamanında kıymetini bilelim

  bizler içinde olunca kıymetini bilmiyoruz balık gibi suyun dışına çıkınca gözümüz düşüyor memleketimize ve manevi değerlerimize gözümüzde tütüyor bu hizmetleri yapanlardan ALLAHrazı olsun yolunuz açık olsun
 • fethi / 11 Mart 2008 02:11

  Allah'ın nasip ettiği gözler görebiliyor bu güzellikleri,velev ki kilometrelerce uzakta olsun...Allah bizleri de bu kapıya lâyık olanlardan eylesin inşallah.
 • serfinaz 46 / 14 Şubat 2008 15:52

  boşluk

  İçinde bulunduğumuz manevi ortamın kıymetini elimizden alınıncamı bilecegiz aceba