Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
Aslan Tektaş

Aslan Tektaş

aslantektas@hotmail.com

12 Haziran 2013
font boyutu küçülsün büyüsün


Bilge Kral’ın ülkesinden gezi notları


Gül kokulu Darende topraklarında ebediyeti bekleyen Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi geçtiğimiz yıl uluslararası platformlara taşınan sempozyum ve panellerle anlıyor. Uluslararası organizasyonla dünyanın farklı ülkelerindeki bilim adamları yaptıkları araştırmalarla ulaştıkları bilgileri kamuoyuna yorumlayarak aktarıyor. Sahip olduğumuz değerleri aynı inancı paylaştığımız dili, rengi farklı insanlardan dinlemek çok güzel. Kısmet olursa Darende 15 Haziran’da ikinci kez “Uluslararası Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumu”nda konuklarını ağırlayacak. Manevîyat güneşlerini bir kez daha anmaya anlamaya çalışacağız.

İşte bu uluslararası organizasyonlardan biri de 18 Mayıs 2013 günü Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da onların dili ile ‘Sarajevo’da düzenlendi. Panel vesilesiyle biz de ecdadımızın fethederek Osmanlı mührünü vurduğu medeniyet götürdüğü toprakları gördük.

Panele ilgi oldukça yüksekti, belli ki Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi’yi tanımaya anlamaya, yaşam felsefelerini öğrenmeye gelmişlerdi. Programda Başbakan, Bakanlar, dini temsilciler, akademisyenler ve çok sayıda Bosnalı gönül dostu vardı. Yetiştirdiği talebeleri ile Osmanlı coğrafyasında etkiler bırakan, izleri bugün hala görülebilen Somuncu Baba ile onun neslinden gelen ve son yıllarda adını ülkelerinde hayır hizmetleriyle duydukları Hulûsi Efendi kimdi onu anlamak için salonu doldurmuşlardı. Kendimizi Türkiye’dekinden farksız hissettik, dillerimiz ayrı olsa da aynı duygu ve ortak paydalarda buluşmuştuk. Eminim bugünden sonra 600 yıl aranın ardından Somuncu Baba’nın manevî tesiri Osmanlı coğrafyasında etkisini sürdürecektir. Hulûsi Efendi’nin insanlığa hizmet anlayışı yapılan örnek çalışmalarla dünyaya yayılacaktır.

Bosna gezisi oldukça yoğun ve dopdolu geçti. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in kabri ve şehitlikte dualar ederek başladık seyahatimize. Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamit Hamidettin Ateş’e gittiği her yerde sevgi gösterisinde bulundular. Hiç tanımadığımız ilk defa gördüğümüz insanlar gösterdiği yakınlıkla bizi kendilerine hayran bırakıp ne denli misafirperver ve Türkiye sevdasıyla dolu olduklarını gösterdi. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların ilgisi şaşırtıcı düzeydeydi. Bu ilgi Osmanlı torunu olmamızdan, Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi adına yapılan güzel çalışmalardandı.

Bosna denilince aklıma savaş, zulüm altında inlemiş insanlar geliyordu. Gezimizde savaşın izlerini birçok yerde müşahede ettik. Acı günlerin izleri binalarda ve insanlarda görmek mümkün. Mezarlıkları çok temiz, bakımlı ve imrenilecek kadar düzenli. Çarşıları nostaljik bir Anadolu şehrinden farksız. Türkiye’den çok sayıda insanı cadde ve sokaklarında görmek mümkün. Paramızın işyerlerinde ‘geçer akçe’ olması ise ayrı bir keyif veriyor.

Üzüntü ile izlediğim bir manzara ise ezanın minarelerden hoparlörsüz okunması oldu. Her caminin karşısında bir kilise bulunan ülkede İslamı yaşayanlar birbirlerine sımsıkı sarılmazsa yaşadıkları acı olaylar Allah korusun yeniden canlanabilir. O yüzden manevîyatın orada diri tutulması şart. Bu nedenle Osmanlı’dan kalan dergahların önemi çok büyük.

Zümrüt yeşili ormanları, tertemiz coşkulu akan nehirleri, oksijen dolu havası, güzel insanları, tarih kokan yerleri ile Bosna’ya hayran kaldık. Ecdadımızın yaptırdığı camileri dolaşıp vakit namazlarını buralarda eda etmeye çalıştık. Tekkeler, dergahlar Osmanlı geleneklerinin yaşatılıp ülkede İslamın diri tutulmaya çalışıldığı mekanlar. Nakşibendiliğin yaşatıldığı Meytaş Dergahında bizlere yakınlık gösteren daha doğrusu gezimizin başından sonuna kadar müthiş bir şekilde ilgilenen Sheikh Halil Hulûsi Efendi ve dervişlerine teşekkür ediyorum.

Gezilip görülecek çok yeri var, fırsatını bulan mutlaka Bosna’ya gitmeli. Mostar’ı, yaşam tünelini görmeli, İgman Dağı’na çıkmalı. Vesile ile kültürel ve tarih bilincimizi geliştiren geziye katılımımı sağlayan Hamidettin Ateş Efendi’ye şükranlarımı sunuyorum.
Bu yazı 2,509 defa okundu.

yorumlayorum ekle
Yorumlar


  henüz yorum yok